
Diana 3 KKB 18KE - 18m
Rozpiętość - 18m
Długość - 6.43m
Wysokość - 1.35m
Powierzchnia skrzydła - 10.456m²
Masa - 306kg
Masa startowa - 600kg
Prędkość przeciągnięcia - 70km/h
Doskonałość > 55
Prędkość maksymalna - 270km/h

Diana 3 - Aerodynamiczne Arcydzieło
Ten szybowiec jest Arcydziełem Aerodynamiki...
Diana 3 jest wyczynowym szybowcem o rozpiętośći 18 metrów,
stworzonym aby osiągnąć najwyższy standard aerodynamicznej konstrukcji w swojej klasie.
Jej osiągi w powietrzu dorównują a w pewnych aspektach przekraczają możliwości innych szybowców w tej samej klasie.
Bardzo wysoka doskonałość (około 55:1) daje pilotowi komfort lotu.
Opadanie 1,4m przy prędkości 200 km/h i bardzo dobra charakterystyka wznoszenia na niskich prędkościach czynią z Diany 3 doskonały szybowiec na zawody i do latania na przeloty.
Profil skrzydła nowej Diany 3 to zaawansowany technologicznie krok w przyszłość, osiągnięty dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu symulacyjnemu. W porównaniu do poprzedniego projektu jest tutaj kilka unikalnych i bardziej zaawansowanych rozwiązań aerodynamicznych.
Dobrym przykładem jest inny rozkład ciśnień na profilu skrzydła niż w dotychczas stosowanych rozwiązaniach.
Właściwości zapewniające lepszą charakterystykę siły nośnejodpowiadają również za lepszą prędkość wznoszenia i większą odporność na niedoskonałości krawędzi natarcia spowodowane zabrudzeniem.
Klasyczny drążek. Krótki ale istotny przekaz.
Diana 3 nie ma bocznego drążka tak jak w Dianie 2, co jest dobrą wiadomością dla pilotów preferujących standardowe rozwiązanie.
...Historia
Pomysł na nowy szybowiec KKB zrodził się podczas zawodów Grand Prix Chile 2010, gdzie kilku polskich i czeskich pilotów szybowcowych zaproponowało połączenie skrzydeł Diana-2 z kadłubem KKB.
Doktor aerodynamiki, prof. Krzysztof Kubryński zaprojektował całkowicie nowe skrzydło dla kadłuba KKB o rozpiętości 18 metrów.
Po kilku latach powstał pierwszy prototyp. Pod koniec 2016 roku zakończono obliczenia obciążeniowe, przeprowadzono próby obciążeniowe kadłuba a w styczniu 2017 roku wykonano próbę obciążenia skrzydła kończącą prace wykończeniowe na szybowcu.
W grudniu 2017 roku nasza firma „Avionic” zakupiła prawa do szybowca i nadała mu nazwę Diana-3.